Foto Inspiracja

Zdjęcie do CV – mega istotna sprawa!

Dlaczego zdjęcie do CV jest tak ważne?

Żyjemy w kryzysie i o pracę jest bardzo ciężko. Nikomu nie muszę o tym mówić, więc przejdę od razu do rzeczy.

Wiele razy rekrutowałam ludzi na różne stanowiska. Oczywiście przysyłali oni swoje CV. Treści w nich zawartych nie będę komentować, bo były różne – lepsze i gorsze. Zdjęcia natomiast pozostawiały wiele do życzenia. Były albo: wycięte z domowego albumu (czytaj: imprezy rodzinnej) albo były stare lub takiej jakości na której widać było piksele. W najlepszym wypadku były z dowodu osobistego zrobionego jeszcze z 6-10 lat wcześniej (czyli kompletnie nieaktualne). Czasem nie było ich wcale. Z tego co wiem niektórzy pracodawcy od razu odrzucają takie CV (bo jeśli ktoś nie dodał zdjęcia – to czy ma coś do ukrycia?). Powiem jeszcze jedną rzecz: nie ukrywajmy jakość zdjęcia (nawet tego małego do CV) od fotografa jest naprawdę dużo lepsza niż psytryknięta w domu np. na tle żółtej ściany.

Człowiek szukający pracy powinien zadbać o aspekt zdjęcia, w taki sposób aby wręczając komuś swoje CV odczuwał przynajmniej zadowolenie. Bo gdy my nie lubimy siebie na tym zdjęciu, to myślicie, że ktoś inny spojrzy na nas przychylnie? Na jedno stanowisko często jest po 40 czasem po 100 zgłoszeń ludzi, którzy mają takie same kwalifikacje (albo bardzo do siebie zbliżone). Czasem więc przy wyborze decyduje właśnie ten jeden element, drobny, ale nigdy nie wiadomo czym kieruje się twój potencjalny pracodawca.

Zdjęcie do CV fotograf Zielona Góra foto

Teraz kwestia samego zdjęcia.

W zależności od tego o jaką pracę się starasz takie powinieneś mieć zdjęcie. Jeśli biurową jak najbardziej oczekiwanym zdjęciem będziesz ty ubrany w garnitur lub garsonkę (ładnie uczesany itp.).

Jeśli jednak starasz się o pracę w artystycznym biznesie, może warto właśnie wyróżnić się dobrym zdjęciem i już na wstępie pokazać jak bardzo jesteś kreatywny? Oczywiście bez przesady, bo przecież nie starasz się o pracę w cyrku;)

Niestety nie dam Wam rady jak dokładnie powinno wyglądać zdjęcie do CV, bo każdy jest różny i każdy pracuje lub chce pracować w innej branży. A każda z nich rządzi się swoimi prawami. Mogę tylko wskazać, czego absolutnie nie powinno się robić.

TEGO NA PEWNO NIE RÓB czyli -  3 x NIE!

1. Nie wycinaj zdjęcia z fotografii, na której byłeś z kimś.
2. Nie dawaj zdjęcia z imprezy, na której twoje oczy świeca się bardziej niż powinny (często na czerwono).
3. Nie załączaj zdjęcia starszego niż sprzed 5 lat. Chyba nie chcesz usłyszeć “a to pani”?

Kwestia ceny. Bezrobotny powie: ale ja nie mam pieniędzy. A ja Ci powiem: to pożycz.

Takie zdjęcie nie jest jakoś wielce drogie – gdyż wydanie na nie raz na 5 lat 50-70zł to koszt dosłownie groszowy (nie musisz umawiać się na pełną sesję – wystarczy 1 dobre zdjęcie). Odpowiednie zdjęcie naprawdę może wiele zmienić. Na pewno zwiększy szanse!

I jeszcze jedno: wielu ludzi „spina” robienie zdjęcia do dowodu czy paszportu. Bo ucho musi być odsłonięte, bo czoło, bo nie ten profil itp. Zdjęcie do CV nie ma takich ograniczeń. Może być zrobione z profilu a może być en face. Do Ciebie należy decyzja – jakie wybierzesz. Weź więc sprawę w swoje ręce i odmień swoje życie! Powodzenia!

ps. wiecie co… napisałam ten tekst prawie rok temu… jakoś nie złożyło się, by go opublikować…wiele się nie zmieniło na rynku pracy (nadal o dobrą trudno), ale zmieniła się mentalność ludzi (i ich wiedza), bo mimo iż tekst wcześniej się nie ukazał, to ludzi przychodzą po zdjęcie do CV. Mam nadzieję, że znaleźli już swoją wymarzoną pracę, a jeśli nie, to tego im właśnie życzę :)

 

Góra! Copyright © 2010-2015 Aleksandra Krystians. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jesteśmy na:
FACEBOOK
TWITTER
VIMEO
YOUTUBE